Elektronický zabezpečovací systém

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) Kolín

Elektronické zabezpečovací systémy slouží k ochraně lidí a majetku v domácnostech i firmách. Moderní slaboproudé instalace umožňují vysokou míru ochrany i bez velkých stavebních zásahů. Kolínská firma Martin Holý, Chytré Systémy.cz, je certifikovaným technikem osvědčeného českého výrobce Jablotron. Dále realizujeme a spravujeme i systémy Paradox a Ksenia, jimiž jsme rovněž proškoleni. 

Co je elektronický zabezpečovací systém (EZS)? 

Pokud Vám už přišlo na mysl, že dobrý zámek na dveřích asi dnes už stoprocentní ochranu majetku  nezajistí, začínáte se zajímat o další možnosti zabezpečení. První volbou bývá zakoupení a instalace bezpečnostního zámku. Pak začnete řešit okna. Každý dnes ví o možnosti samolepicí fólie, která má ztížit rozbití okna a zabránit tak průniku do prostoru. Možností jsou také stále ještě mříže. Bez stavebních zásahů je ale možné ochránit majetek nejen před zloději, ale např. i před požárem, a to díky moderním elektronickým zabezpečovacím systémům, zkráceně označovaným jako EZS. 

Velmi zjednodušeně můžeme říci, že elektronický zabezpečovací systém pomocí různých detektorů hlídá v nepřítomnosti majitelů, co se děje ve střeženém objektu. EZS sleduje, zda se v prostoru něco hýbe, zda je prostor zakouřen (to je signál požáru), zda někdo nerozbil okno nebo nevyrazil dveře. Pokud k něčemu takovému dojde, zabezpečovací systém sám automaticky spustí poplach. 

V případě, že EZS vyhodnotí situaci jako poplach, zareaguje přesně podle nastavených pokynů. Ty obvykle podle požadavku majitele zadává do systému firma, která EZS instaluje. EZS v  případě poplachu např. napíše SMS majiteli, zavolá na policii nebo přímo do firmy, která vyšle zásahovou jednotku. Takové firmě se říká pult centrální ochrany, zkráceně PCO. V současné době nabízí některé pulty půl roku střežení objektu jejich společností zdarma. Klient si tak může vyzkoušet, jak služba funguje, a čtvrt roku být napojen na pult centrální ochrany bez poplatků. 

Z jakých prvků se elektronický zabezpečovací systém (EZS) skládá? 

Komunikátor a ústředna

Komunikátor a ústředna jsou dvě části jednoho přístroje. Jedná se o krabičku velikosti rádia, která zajišťuje komunikaci mezi jednotlivými prvky systému i mezi systémem a Vámi. Ústředna Vám může poslat SMS, pokud Vaše děti včas nepřijdou domů. Nebo zavolá o pomoc (např. policii nebo zásahovou jednotku), pokud dojde k vloupání. 

Například moderní ústředna JA řady 100 osvědčeného českého výrobce Jablotron umožňuje ovládat a nastavovat celý zabezpečovací systém. Díky akumulátoru systém funguje i při výpadku dodávky elektrické energie.Použitý typ ústředny umožní v budoucnu zabezpečovací systém snadno rozšířit. 

Integrovaný GSM modul slouží ke vzdálené kontrole a ovládání zabezpečovacího systému, a to pomocí SMS. V případě poplachu Vám systém pošle zprávu. Zároveň GSM modul umožňuje napojení na pult centrální ochrany (tzv. PCO). Střežení pultem centrální ochrany v nejvyšším režimu nyní mohu nabídnout na půl roku zdarma. 

Klávesnice

Klávesnice u hlavních vstupních dveří slouží k ovládání zabezpečovacího systému. Díky modernímu pojetí je ovládání jednoduché a intuitivní. Bezdrátové provedení klávesnice umožní umístit klávesnici na nejvhodnější místo bez nutnosti jakýchkoli stavebních zásahů či narušení dokončeného interiéru.Do  novostaveb a objektů v rekonstrukci se obvykle montuje drátové provedení klávesnice, které díky propojení pomocí slaboproudých rozvodů nepotřebuje akumulátor. Výrobce deklaruje životnost akumulátoru u bezdrátové klávesnice 3 roky, pro jistotu proto klientům doporučujeme každé dva roky provést výměnu. 

Ovládací čip

Čipy umožňují jednoduché ovládání systému všemi členy domácnosti. Pro odkódování a zakódování stačí jen přiložit čip ke klávesnici. 

Ovládací čip je moderní varianta klíče. Místo otáčení v zámku jej při příchodu i odchodu krátce přiložíte ke čtečce čipů. Výhodou EZS proti klasickému klíči je cena (doporučená koncová cena je 60 Kč za kus) a hlavně snazší postup v případě ztráty. Pokud Vaše dítě už zase ztratilo klíče, budete zvažovat výměnu zámku za několik tisíc Korun. Pokud se ztratí čip, jednoduše systému řeknete, ať už ho nebere na vědomí. Kdyby se ztraceným čipem někdo přišel, Váš zabezpečovací systém čip prostě nepozná a takovému člověku vstup neumožní. A když pak čip na dně tašky zase najdete, můžete ho opět do systému zadat a začít znovu používat. 

Dálkový ovladač (bezdrátová klíčenka)

Dálkový  ovladač je varianta ovládacího čipu, která funguje i na dálku, tj.  potřebuje se pro otevření/uzamčení přiblížit ke čtečce řádově na metry, nikoli centimetry. Bezdrátové klíčenky ovládají zabezpečovací ústřednu na dálku, a lze na ně navázat i např. rozsvěcení světel. Nejmodernější variantou je potom obousměrná ovládací klíčenka, která Vám podá zpětnou vazbu, tj. stejně jako klíče od auta potvrdí, zda "odemkla" či "zamkla" zabezpečovací systém. 

Čtečka čipů

Čtečka čipů je malé zařízení, které se zpravidla umísťuje u domovních dveří. Má velikost malé knihy, skládá se z displeje a klávesnice a slouží k zamykání a odemykání bytu či domu. Elektronický zabezpečovací systém pozná, kdo přišel,  odemkne prostory, a případně provede další akci (např. požádá komunikátor o zaslání SMS na číslo rodičů, že syn přišel v tolik a tolik). 

Magnetický detektor otevření dveří nebo oken 

Magnetické detektory sledují, zda byly otevřeny či zavřeny dveře a okna. V případě neautorizovaného otevření (narušení pláště budovy) spustí systém poplach. Magnetyobvykle instalují na všechny dveře do domu a na vrata do garáže. Magnetický detektor otevření je malý magnetický proužek. Skládá se ze dvou částí: jedna se montuje na rám, druhá na pohyblivou část okna nebo dveří. Existují dokonce i takové detektory (tzv. zápustné detektory), které jsou při správné montáži téměř neviditelné.Detektor o svém stavu (otevřeno/zavřeno) informuje ústřednu, která v případě nepovolaného otevření provede požadovanou akci, tj. napíše SMS majiteli, zavolá pomoc.

Detektor pohybu

Pohybové čidlo reaguje na pohyb ve střeženém prostoru. Doplňuje se vzájemně s detektory otevření dveří a oken, aby nedocházelo k planým poplachům. Detektory pohybu spustí v případě narušení střeženého prostoru poplach. Existují v provedením pro interiér (nenápadný design) i pro venkovní použití. Exteriérová čidla jsou vyrobena z kovu nebo plastu odolného každému počasí i UV záření.

Velice kvalitním druhem pohybových detektorů jsou tzv. duální detektory pohybu.  Ty pro detekci pohybu kombinují dvě technologie, PIR a MW.Používají se pro střežení vnitřních prostor. V případě narušení střeženého prostoru čidlo spustí poplach. Díky duální technologii PIR+MW jsou falešné poplachy omezeny na minimum, což je např. v případě garáže velice užitečná vlastnost. 

Detektor tříštění skla

Detektor tříštění skla rozpozná, zda někdo rozbil okno. Díky tomu systém vyhlásí poplach a přivolá pomoc ještě před tím, než se narušitel skutečně dostane do střeženého prostoru, začne se tam pohybovat a páchat škody. 

Detektor otřesu

Detektor otřesu se instaluje na rámy otvorů. Má nastavený limit vibrací, při jehož překročení spustí poplach. Takto se zabezpečují zejména trezory. Pro okenní a dveřní rámy se využívá zejména v Anglii. 

Kombinovaný detektor požáru

Kombinované kouřové a teplotní detektory vyvolají poplach při nebezpečí požáru. O nebezpečí požáru Vám systém okamžitě podá zprávu, ať jste kdekoli, a Vy tak můžete bez prodlení zareagovat. 

Nebezpečí požáru lze detekovat několika různými způsoby: hustota zakouření, náhlý vzestup teploty v místnosti nebo teplota v místnosti přesahující nastavený limit. Existují teplotní čidla termomaximální a termodiferenciální. Detektory zakouření existují optickokouřové.Pokud se sejdou dva signály požáru, systém vyhlásí poplach. Díky těmto kombinacím je omezeno riziko zbytečných poplachů. 

Detektor požáru reaguje v případě, že střežený prostor je zakouřen nad určitý limit. Umí tak např. rozlišit nedopalek cigarety od vzníceného sporáku. Pro vyhlášení poplachu je u kombinovaných požárních čidel nutné ještě potvrzení nebezpečí růstem teploty. 

Abyste věděli, že máte správně nainstalovanou detekci požáru, provádíme testování celého systému zabezpečení s tím, že kouřová čidla vyzkoušíme speciálním přenosným zařízením produkujícím kouř.

Kouřový detektor je vyhláškou vyžadován kvůli kolaudaci/oznámení o užívání stavby. Vzhledem k tomu, že se jedná o povinně instalovaný prvek, doporučujeme neinstalovat autonomní hlásiče, které osazují stavební firmy. Takový hlásič neumí dát nikomu vědět, že se něco děje. Mnohem logičtější je instalovat čidlo, které díky napojení na zabezpečovací systém může v případě nebezpečí jak spustit poplach, tak poslat sms na zadané číslo a tím Vás o situaci informovat. Kromě vyhláškou daných přístupových komunikací je vhodné kouřová čidla také umístit v každé ložnici, tj. místnosti, kde se spí. 

Vnitřní sirénka

Praktická vnitřní sirénka v případě narušení vyhlásí poplach a spustí, čímž výrazně znevýhodňuje pachatele. V běžném provozu je možné ji použít jako gong pro informaci o aktivaci vstupu.

Venkovní siréna

Venkovní siréna v případě narušení střeženého prostoru houká. Tím přivolává pozornost okolí a zvyšuje stres narušitele.

Praktická vnitřní sirénka v případě narušení vyhlásí poplach a spustí, čímž výrazně znevýhodňuje pachatele. V běžném provozu je možné ji použít jako gong pro informaci o aktivaci vstupu.

Pult centrální cohrany PCO

Doporučuji využít služby pultu centrální ochrany (PCO), protože PCO v případě poplachu vyšle přímo k Vám zásahovou jednotku, která zakročí. Aktuálně mohu nabídnout čtvrt roku střežení objektu přes pult centrální ochrany zdarma. Tuto možnost DOPORUČUJI využít.

Simulace přítomnosti

Simulace přítomnosti umožní nezávislé a náhodné rozsvěcování vybraného  světla (např. v kuchyni) v náhodných různě dlouhých intervalech. Systém tak vyvolává zdání, že v domě stále někdo je, a tím mate případné narušitele.Simulace přítomnosti může být spouštěna po setmění automaticky díky navázání na venkovní senzor.

Záplavová čidla

Systém lze doplnit o detektory zaplavení (tzv. záplavová čidla) např. k vodní přípojce. Umíme systém nastavit tak, aby v případě Vaší nepřítomnosti úplně zavřelk přívod vody, pokud záplavové čidlo vyhlásí, že je to potřeba (např. z důvody vytečení pračky či myčky). 

Detektor úniku plynu a detektor CO 

V domácnostem, kde se využívá plyn - ať už v podobě kotle nebo sporáku - a kde je osazen krb či krbová vložka/kamna doporučujeme využít detektory úniku hořlavých plynů a detektor CO. Ochráníte tak sebe i svůj majetek před nebezpečím požáru a udušení.  

Kamerový systém CCTV

Elektronický zabezpečovací systém lze rozšířit o kamerový systém (tzv. CCTV) napojených do internetu. Kamerový systém umožňuje záznam a dohled pomoci PC, notebooku nebo chytrého telefonu. Kdykoli potom máte možnost kontroly Vaší nemovitosti - a to nejenom při poplachu, ale i na dovolené nebo v práci při polední pauze z pohodlí vašeho telefonu. 

Pomocí elektronického zabezpečovacího systému můžete ochránit Váš majetek:

Pracujeme s osvědčenými produkty renomovaných firem. Nejčastěji instalujeme velmi kvalitní výrobky české firmy Jablotron, která při doržení pravidel nabízí prodlouženou záruku. Náš technik je v tomto ohledu plně kvalifikovaný, takže Chytré Systémy.cz zaručují při splnění podmínek výrobce zajištění všech náležitostí. Dále nabízíme montáž a servis na elektronické zabezpečovací systémy Paradox a Ksenia. 

Pro bezplatnou nabídku zabezpečovacího systému (EZS) kontaktujte Chytré Systémy.cz. Odborník na elektronické zabezpečovací systémy zdarma vypracuje cenovou nabídku pro řešení ochrany Vašeho majetku.