Technologické novinky v zabezpečovacích systémech

1. června v 13:07

Martin Holý - CHytré Systémy.cz Prezentaci novinek napříč celým spektrem slaboproudých systémů pro montážní firmy připravil ADI Global. I my jsme si prohlédli a vyzkoušeli nová zařízení.

Technologické novinky v zabezpečovacích systémech 

Dne 28. května 2013 jsme na pražské roadshow ADI Global vyslechli a osahali novinky napříč slaboproudými technologiemi, od elektronických zabezpečovacích systémů přes přístupové a docházkové systémy po kamerová a IP kamerová řešení. Již 14. ročník ADI roadshow představil všem přítomným novinky v oblasti zabezpečovacích technologií. 

Stále se zlepšuje propojení zabezpečovací techniky a elektroniky s inteligentními systémy. Od zámků na dveřích a přístupových systémů po domácí audiotelefony, videotelefony a vrátníky, pro klienta je k dispozici více pohodlí a více sofistikovaných řešení. 

Inteligentní slaboproudé instalace nabízí mnoho funkcí 

Zabezpečovací systém již není jen ochrana majetku, dnes dobře provedené slaboproudé instalace chrání i lidské životy, umí přivolat pomoc pro seniora v nouzi (např. v případě pádu, tzv. sociální alarm, nouzové tlačítko) a člověk s nimi může ovládat i domácnost - a tím mimo jiné šetřit energii i náklady. Trendem je integrovat různé aspekty do jediného řešení, aby bylo ovládání uživatelsky co nejjednodušší a pokud možno intuitivní. 

Monitorování, dohled, ovládání - integrace a vzdálený přístup 

Moderní technologie dnes nabízí nové možnosti i z pohledu dohledu ovládání a monitorovnání zabezpečovacího systému. Na chytrém telefonu (smartfonu), tabletu, notebooku či jakémkoli počítači připojeném do sítě internet dnes můžeme sledovat dění ve střežené oblasti, ovládat jednotlivá nastavení a moitorovat celkovou situaci. Možnost monitorovat dění v domě dnes využívají zejména rodiče, kteří chtějí vidět, zda jejich děti dorazily domů ze školy nebo z kroužku, koho si přivedly s sebou a zda je dům i zahrada s bazénem v pořádku. 

Další výhodou je i úspora nákladů, pokud je budova připojená na pult centrální ochrany. Videoverifikace totiž omezí počet zbytečných vájezdů zásahové jednotky pultu centrální ochrany. 

Novou technologií vyvinutou pro evropský a americký trh je MB-Secure. Jedná se o jediný systém integrující zabezpečení objektu (elektronický zabezpečovací a poplachový systém), kamerový dohled (tzv. CCTV) a kontrolu vstupu (přístupový systém). 

Trend itegrace se projevuje i u designu kamerových (monitorovacích) systémů a zabezpečaovacích (poplachových) systémů. Novým konceptem technického řešení je integrace detekce do IP kamerového systému. Inovativní je integrace detekčních technologií se systémy IP CCTV. 

Snižování cen 

Tlak na cenu se pojevil i v nabídce slaboproudých systémů. Zabezpečovací systémy, poplachové systémy, elektronická požární signalizace, analogové kamerové systémy i řešení postavená na IP kamerách, napříč všemi segmenty se výrobci snaží vyjít zákazníkům vstříc a při zachování - a někdy dokonce zvýšení - kvality výrazně snižují ceny jednotlivých zařízení. Nová zařízení proto za lepší cenu nabízí lepší parametry.

Rezidenční i komerční instalace

Firma Texecom posiluje segment produktů pro rodinné domy a byty. 

Takex nabízí venkovní čidlo, které spolehlivě detekuje pohyb na střežené ploše o velikosti až 230 m2. Navíc nabízí firma 5letou záruku, což zejména pro rodinné domy a byty nabízí výrazné rozšíření možností. 

Laserové detektory pohybu od GJD při relativně velkém pokrytí detekuje i velice malé předměty, např. prostřrčení ruky apod. Kovový kryt nabízí robustnost, plastový nižší cenu. 

Bezdrátová řešení

Pro místa, kde chce být klient zcela nezávislý, kde není možné instalovat drátové prvky či kde není stabilní dodávka energie, je dndes konečně k dispozici elegantní komplexní řešení zabezpečení, a to hned od několika výrobců. Ppříkladem je aplikace mobilního plně bezdrátového zabezpečovacího systému ve skladech, na stavbách a stasveništích či chatách. 

Velký pes už zbytečně nespustí alarm 

Novinka mezi PIR detektory Honeywell mají Pet odolnost (pet = anglicky domácí mazlíček) až do 36 kg. Zvládají teplotní kompenzaci, mají paměť poplachu a dálkově ovládanou LED. 

Podobné řešení nabízí Optex, a to díky unikátnímu systému Digital Quad Zone Logic řady RX Core. 

Zabezpečení perimetru 

Zabezpečit venkovní obvod pozemku - ať již komerčního či rezidenčního objektu - je dnes snadné, pokud má realizační firma dostatek zkušeností. Na trhu je jen několik technologií, které se musí správně použít, aby zabezpečení správně fungovalo a nestresovalo uživatele falešnými poplachy. Kromě venkovních pohybových čidel, mikrovlnných či infrared závor a bariér, zemních kabelů apod. je vždy vhodné doplnit vnějjší zabezpečovací systém i o systém, který umožní dohled, tzv. videoverifikaci. Jedná se v podstate bud o kameru jako takovou (analogovou ci IP kamery) nebo o pohybovy senzor s kamerou ci fotoaparatem. Integrace detekčních technologií je díky IP řešení velice vhodná. 

Novinkou jsou 4paprskové IR závory, které nabízí větší odolnost prosti falešným poplachům. V porovnání s 2paprskovými závorami mnohem lépe odliší ptáky nebo padající listí. Nově je také možno IR závory instalovat pro ochranu pozemku již od 60 m, tj. funguje už od kratší vzdálenosti, než před tím. Nejvyšší možná vzálenost IR závor je 200 m. Nově lze také uspořit na kabeláži, kterou lze nadimenzovat jen poloviční oproti dvěma párům 2paprskových závor. Firma Optex na víc na své IR závory pro zabezpečení perimetru nově nabízí 5letou záruku. 

Laserové detektory pohybu od GJD při relativně velkém pokrytí detekuje i velice malé předměty, např. prostřrčení ruky apod. Kovový kryt nabízí robustnost, plastový nižší cenu. Maximální dosah těchto čidel je 500 m. 

Některé venkovní detektor (např. od firmy Xtralis) mají nulovou mrtvou zónu. Tím, že vidí i pod sebe, znemožňují pachateli provést sabotáž. Zároveň díky logickým vazbám mezi detektory umí čidla poznat, kdy ještě střeží pozemek klienta a kdy už kouká k sousedovi. Spolu se souvislou detekční linií a eliminací odlesků proto nabízí výrazný posun vpřed na poli omezování falešných poplachů. 

Může wifi síť v domě rušit funkci pohybových čidel? Už ne! 

Některá duální pohybová čidla, která kromě PIR pracují i s mikrovlnnou technologií, fungovala na stejné frekvenci, kde funguje i WiFi. Vznikala tak intergerence, která způsobovala komplikace. Nové duální detektory tento problém eliminují. 

Ochrana uměleckých předmětů

Domácí výrobce 3S Sedlák se specializuje na ochranu uměleckých děl. Prvky pro střežení uměleckých předmětů je schválenyý do stupně zabezpečení 3. Novinkou je zamlžovač do malých prostor, který zvyšuje účinnost poplachového systému. 

xtralis - venkovní PIR detektory 

Včasná a spolehlivá detekce, dálková vizuální verifikace, prevence. Venkovní detektory Adpro pro nabízí venkovní PIR detektory. Jejich čidla jsou konstruována speciálně pro bezpečnostní aplikace, díky čemuž je je možné dosáhnout vynikající spolehlivosti a přesnosti detekce i v komplikovaném prostředí. 

Venkovní detektory umožňují dosažení výborných provozních parametrů i v nepříznivých klimatických podmínkách. 

Záclonová detekční charakteristika a dlouhý nebo střední dosah, vejířová detekční charakteristika. 

Ochrana lidských životů 

Kvalitní hlásiče jsou k dispozici i od české firmy Lites z Liberce. Firma Lites má vynikající výzkum a vývoj na nejvyšší úrovni. K tomu je to domácí výrobce. Jejich nová řada požárních detektorů je nyní citlivější, odolnější vůči zaprášení a nad to i levnější. 

Detekce požáru v rámci elektronického požárního poplachového systému může být i autonomní. Detekce požáru zůstává jednou z podmínek pro fungování komerčních podniků, stejně jako detekce úniku plynu. Různá čidla detekují nebezpečí při úniku CO, zemního plynu nebo metanu a butanu, tj. jedná se o detekci úniku CNG a LPG. 

Dalším důležitým a také povinným prvkem jsou ozvučovací systémy - evakuační nebo neevakuačnnéí rozhlas - a optická výstražná zařízení. 

IP kamery

Funkce WDR - široký dynamický rozsah (wide dynamic range)? Takovou kameru neopijete rohlíkem! 

Nejvíce skoňovaný termín byla u kamerových systémů a bezpečnostních kamer pravděpodobně zkratka WDR (široký dynamický rozsah). To, že kamera dobře vidí i proti světlu, je totiž důležité pro identifikaci případného narušitele. U kamery s WDR už totiž neplatí, že by ji pachatel oslepil (resp. oslnil) tím, že by přímo do kamery namířil silným paprskem světla (obvykle kapesní svítilnou). Kamery s WDR proto dostojí své funkci daleko lépe. WDR se stává již běžnou výbavou zejména mezi IP kamerami. Je však dostupná i u nových kamer analogových. 

WiseNet 3

WiseNet 3 je nejvýkonnější čip, který Axis aktuálně nabízí. S 2megapixelovým rozlišením (1920 x 2080) se dostali již na kvalitu obrazu full HD. Díky tomu může v kamerách fungovat videoanalytický software. Příkladem může být inteligentni software instalovaný přímo v kameře, který se postupně naučí odlišit pohyb člověka od listí ve větru nebo ptáků. Díky metadatům a analýze obrazu pak funguje i vyhledávání. 

Defog

Defog je úprava obrazu (tzv. natažení histogramu), díky kterému je obraz kamery čitelný i přes nepřízeň počasí, např. za mlhy. Taková kamera prostě vidí podstatně lépe, než lidksé oko. 

Lightfinder

Lightfinder je technologie, kterou firma Axis používá pro své kvalitní kamery z vyšších řad. Lightfinder umožňuje kameře snímat čitelný obraz i za ztížených světelných podmínek. Kamery s Lightfinderem vydí jednoznačně mnohem lépe než lidské oči. Navíc s nejmodernější technologií, kterou švýcarský výrobce Axis aplikuje do svých IP kamer, je přísvit funkční až na 30 m. Úhel osvitu si kamera sama mění podle toho, kam ostří objektiv. Navíc přísvit svítí jen za šera resp. tmy, takže kamery šetří energii a tím i náklady na provoz IP kamerového systému. 

IR přísvit 

Další variantou, jak dodat IP kameře dostatek světla pro snímání kvalitního obrazu, je využití přísvitu pomocí LED diod. Firma Axis používá pro své IP kamery úsporné LED diody s dlouhou životností, které ikdyby svítily 24 hodin denně, vydrží svítit 7 let. Firma Videotec zase nabízí řadu GEKO, která má výborný poměr cena-výkon-kvalita. 

Přehledové kamery

Přehledové kamery slouží ke sledování většího prostoru. Nabízí široký záběr obrazu, např. u kamer Axis se jedná o ůhly 80 až 132 stupňů, panoramatická verze dokoce celých 187 stupňů. S rozlišením 1 až 5 MPix nabízí opravdu dobrý poměr cena/výkon. Dá se s nimi pokrýt plocha většího obchodu či skladiště enbo např. křížení chodeb. 

Bezporuchová PTZ? Axis představuje technologii Direct Drive. 

Direct Drive je novinka od Axisu, kterou je eliminována největší slabost otočných PTZ kamer. Direct drive nahradil nepřeberné množství mechanických pohyblivých částí a převodů elegantní konstrukcí, které byly u klasických PTZ kamer největším zdrojem poruch. 

Nový standard u analogových kamer 960 H

Analogové kamery celosvětově pomalu ustupují do pozadí, pokud však potřebujeme doplnit starý CCTV systém složený z analogových kamer, můžeme i tak jít s dobou. Nejlepší výrobci analogových kamer (Samsung, Sony) uvádí na trh analogové kamery a nejvyšším možným rozlišením DVR 960 x 576. Tento nový standard umožňuje vysoké rozlišení až 650 TV řádků a nazývá se 960 H. Oproti 4CIF (702 x 576) a D1 (720 x 576) znamená tedy nový standard 960H výrazné zvýšení kvality.