Rekonstrukce bytových rozvodů

16. února v 19:29

Při rekonstrukci domu či bytu obvykle řešíme celé domácí rozvody. Kde chceme zásuvky, světla a příslušné vypínače si pečlivě rozmyslíme, nakreslíme a zadáme elektrikáři. Víceméně očekáváme, že zvládne všechno. Ano, zvládne. A v průběhu prací, nejlépe těsně před ukončením a stěhováním, zjistíte, co všechno jste si měli rozmyslet předem. Podívejme se na to společně.

Rekonstrukce bytových rozvodů: Co je potřeba? Zvládne elektrikář všechno? 

Při rekonstrukci domu či bytu obvykle řešíme celé domácí rozvody. Kde chceme zásuvky, světla a příslušné vypínače si pečlivě rozmyslíme, nakreslíme a zadáme elektrikáři. Víceméně očekáváme, že zvládne všechno. Ano, zvládne. A v průběhu prací, nejlépe těsně před ukončením a stěhováním, zjistíte, co všechno jste si měli rozmyslet předem. Podívejme se na to společně.  

Co všechno spadá do kategorie "bytové / domovní rozvody"

Kromě plánku, kam jste zakreslili všechny zásuvky, vypínače a světla (to tradičně spadalo pod silnoproudé rozvody, v moderních instalacích tomu tak nebývá) jste přemýšleli i o tom, kde budete mít televizi či televize. Budou vás tedy čekat televzní rozvody.

Už víte, kde budete mít počítače? A tiskárnu? Máte-li čas vše rozmyslet a naplánovat, tak výsledkem bude logicky postavená strukturovaná kabeláž a datová síť

Rádi posloucháte hudbu nebo sledujete filmy s kvalitním ozvučením? Naplánujte si celý audio systém, který vám umožní pouštět si oblíbené kousky na kvalitních reproduktorech, a to bezpečně i v koupelně nebo na terase. 

A pokud si ceníte toho, co doma máte, budete instalovat i systémy pro ochranu majetku a osob. Jedná se o elektronické zabezpečovací systémy (EZS) pro zabezpečení, kamerové systémy (IP a CCTV) pro monitorování a domácí telefony pro komunikaci se vstupem (kromě hlasové komunikace je dnes jednoduchá i videokomunikace) a ovládání dveří. 

Domácí telefon - DT 

Návštěva u vstupu zazvoní, vy s ní komunikujete díky domácímu telefonu. Na displeji dobře vidíte, s kým se bavíte, a to i za šera a v noci. Stisknutím tlačítka otevřete vstupní dveře, nemusíte nikam chodit. A to nejí všechno. 

Dobře naplánovaný systém domácího telefonu si vyfotí každého, kdo zvoní, abyste se mohli podívat, co se dělo, když jste nebyli doma. Nebo můžete na zazvonění zvonku zareagovat - ať jste kdekoli, klidně ze zahraničí. 

Televizní rozvody - TV/SAT, STA, HDMI 

Na střeše bude anténa a z ní povede příslušná kabeláž. Pokud chcete mít (hned či v budoucnu) i možnost sledovat satelitní vysílání, je vhodné rozvody nachystat rovnou.

Moderní televizní přijímače už nepotřebují set-top boxy, zato je vhodné nachystat jim zásuvku pro připojení na internet. Opravdu, tam, kde budete mít televizi, nachystejte i počítačovou (datovou) zásuvku. A ne jednu. Vlastní připojení na internet budou chtít i satelitní přijímače, nahrávací zařízení, herní konzole a další zařízení. Bez internetu budou fungovat taky, ale proč kupovaným zařízením nenachystat vše potřebné. Jedině tak si vychutnáte všechny jejich funkce naplno.  

Datová síť - PC/LAN 

Po domě chcete WiFi. Je tedy nutné zajistit příjem internetu od vhodného poskytovatele, osadit aktivní prvek a vše nastavit.

Pokud si rozmístění a požadavky na funkce rozmyslíte předem, můžete na jedné tiskárně pohodlně tisknout i z více počítačů bez milionu kabelů kolem stolu. 

Datová síť vám také umožní nahrávat, automaticky zálohovat, sdílet a pouštět si kdekoli odkudkoli fotky, hudbu a video, a to z centrálního datového úložiště - které může obsah automaticky zálohovat, abyste o žáné svoje fotky nepřišli. 

V dnešní době je dostupná i optická kabeláž, která zajistí nesrovnatelně vyšší komfort s kvalitu. 

Audio systém 

Repráčky na správném místě na těně, ve správné výšce, a můžeme zapnout oblíbený film. A pak rozsvítíme a vidíme černé kabely, jak seklikatí po krásně vymalované zdi. Kdybychom věděli předem, že budeme mít repráčky zrovna tady, mohly být kabey na správných místech už nachystané a nikdy by nevysely.

Hudbu můžete poslouchat romanticky a relaxačně ve vaně nebo dokonce ve sprše! A jde to s kvalitními reproduktory.  I to je jeden z bodů, které s vámi váš dodavatel může předem (tj. včas) probrat. 

Elektronický zabezpečovací systém - EZS 

Zabezpečení osob a majetku pomocí dobrého a intuitivního systému vám přinese klid nejen když jste pryč, ale i když jste doma! Systém může hlídat všechny místnosti kromě ložnice a koupelny. Takže vy můžete v klidu spát. Žádný zloděj se vám po domě procházet nebude. 

Kamerový systém - CCTV, IP kamery 

Kamery vám pomohou udržet si přehled o tom, co se děje u vás doma, na zahradě nebo např. v dětském pokoji. Můžete se na ně dívat odkudkoli - díky přívětivé aplikaci i přes telefon či v notebooku. 

Kdo vám zajistí, že nachystané rozvody budou umět všechno, co chcete? 

Dobrý dodavatel (nebo projektant) se Vás na všechno zeptá předem, vyslechne si Vaše požadavky a nachystá Vám nabídky na jednotlivé systémy (TV/SAT, PC/LAN, DT a EZS/CCTV). Pokud vše řešíte za pochodu jen s elektrikářem, při zařizování zjistíte, co všechno jste mohli mít nachystané.

Jedná se o malé detaily, které vám pak v každodením životě nejen uleví od kabelů po zdech a přecházení od jednoho zařízení ke druhému. Kvalitně naplánované a provedené slaboproudé rozvody vám přinesou mnoho výhod a hlavně pohodlí. Zejména pokud se rozhodnete využívat automatizaci a koncept tzv. inteligentní domácnosti. 

Pokud chcete řešit rozvody pro vaše bydlení moderním způsobem s firmou, která vám představí nejnovější trendy, abyste si sami mohli říct, co a jak chcete, jste na správném místě. Kontaktujte nás na tel. č. 776 324 546 (Martin Holý) pro konzultaci nebo cenovou nabídku. Nabízíme návrh a realizaci kompletních silno- a slaboproudých rozvodů.