Automatizace

Domácí automatizace - Chytré Systémy pro chytré domy a domácnosti 

Kromě průmyslové automatizace začíná být čím dál častěji diskutována i domácí automatizace ve smyslu chytrých budov, chytrých domácností. Chytré domy poznají, že přicházíte, a začínají se rozsvěcet, otevírat, vařit kávu a pouštět hudbu. A když jdete spát, samy všude pozhasínají a pozamykají. A mnoho dalšího. Jak to? Tento článek představuje systém chytré domácnosti, chytrého bydlení. 

Každý tuší, že při stavbě či rekonstrukci je potřeba vyřešit zásuvky, světla a vypinače. A že to asi dělají elektrikáři. Ano, posledních více jak 50 let tomu tak skutečně bylo. Ale doby se mění a domovní rozvody s nimi. Hlavní roli už nehrají silnoproudaři (tj. elektrikáři), ale slaboproudaři. 

Kdo je slaboproudař a co jsou slaboproudy?

Slaboproudař je člověk, který ví, jak fungují silnoproudy, a rozhodl se, že ho více zajímamí moderní řešení jednotlivých požadavků. Ve firmě Chytré Systémy.cz návrg systému a instalaci provádí vždy vyškolený pracovník se zkušenostmi z dané oblasti. 

Ze střechy vám přivede (nejčastěji ochrannou trubkou) kabel k místům, kde chcete mít televize. Umí zařídit příjem pozemního i satelitního vysílání i rádií. Naladí Vám Vaše přístroje - televize i settopboxy. To samé s internetem: budete mít doma WiFi, v pořádku. Slaboproudař vše nachystá tak, abyste se mohli připojit kdekoli, tj. i v koupelně či v krajním pokoji, abyste mohli tisknout odkudkoli a aby vše bez problémů fungovalo. A stejně dnes chce každá televize vlastní propojení do internetu, abyste mohli opravdu využívat všechny funkce. 

Protože často jsou používány stejné či podobné druhy kabelů, hovoříme v těchto případech o univerzální kabeláži, resp. o univerzálním kabelovém systému. 

Slaboproudař navrhne a zrealizuje systém domovního telefonu tak, abyste na zazvonění návštěvy nemžourali z okna či přes vrátka do tmy. Místo toho na panelu v kuchyni uvidíte, kdo zvoní, pozdravíte ho díky handsfree obousranné komunikaci, a pustíte je dovnitř. 

Slaboproudař navrhne a zrealizuje úsporné orientační sovětlení LED, které má zanendvatelný odběr,a le díky kterému už nikdo nebude muset v noci na toaletu chodit potmě. 

Na střechu Vám vyprojektuje několilk fotovoltaických panelů tak, abyste mohli využívat energii ze slunce. Je zdarma, je přítomná každodenně a je jednoduché ji začít využívat. Pokud nechcete sáhodlouze papírovat s ČEZem a podobnými, využijte fotovoltaiku pro ohřev teplé užitkové vody (TUV). Fotovoltaické panely budou jednoduše propojeny přímo do bojleru. Např. česká foima Dražice, která nyní patří do známé skupiny Nibe, má vlastní systémové řešení. 

Jak to, že slaboproudař tohle všechno umí? Může to vůbec umět pořádně? 

Každý dodavatel, který se zajímá o vývoj v oboru, jezdí na roadshow, školení a různé vzdělávací a předváděcí akce, má přehled o novinkách v oboru. Něco ho zajímá více, něco méně. Ale to, co zajímá jeho klienty, to si pečlivě nastuduje, jede na následná školení, potom si vše koupí pro sebe a studuje a studuje. Dělá pokusy, čte si související články, diskutuje a poté opět dělá pokusy. A když ho nějaká technologie přesvědčí, nabídne ji klientovi. 

Pohodlné ovládání spotřebičů i na dálku díky inteligentním instalacím 

Topení na chalupě, vjezdová vrata a osvětlení na dvoře, audio vybavení, člověk může dnes mít doma opravdu cokoli. Díky provedení chytré instalace a automatizace může být Váš domov jeden ucelený funkční systém, a to k teplovodní krbové vložce  včetně záložního zdroje pro oběhové čerpadlo (opravdu to nemusí být stará autobaterie). 

Topení na chalupě

Chcete, aby topný systém na Vaší chalupě fungoval a mohl tak neustále hlídat a udržovat nezámrznou teplotu? A samozřejmě chcete, aby při tom běžel v nejúspornějším možném režimu. 

V obývacím pokoji nebo v kuchyni bude na stěně instalován jednoduchý bezdráatový termostat, který bude podle potřeby spínat topení. V dobe Vaší přítomnosti bude udržovat komfortní teplotu v objektu. V dobeě kdy budete pryč, bude tento termostat udržovat topný systém na dohodnuté a nastavené nezámrzné teplotě. 

U rozvaděče el. proudu bude instalováana krabička, tzv, GSM modul, kterým budete s termostatem komunikovat na dálku pomocí textových zprav (SMS) z Vašich mobilů. 

U svého operátora objednáte jednu SIM kartu s nulovým tarifem (např. u O2 se jedná o tarif ZERO), pomocí které s Vámi GSM modul bude komunikovat.

Celkem stojí obě zarizeni, jejich montáž, nastavení a předvedeníi cca 15 000 Kč. 

Inteligentní domácnost

Inteligentní slaboproudé i silnoproudé rozvody jsou zajímavé pro každou domácnost i firmu. Zejména ve fázi novostavby či rekonstrukce člověk uvažuje, jak by mohl zvýšit své pohodlí při používání každodenních samozřejmostí: 

Můžete ovládat osvětlení nebo vytápění podle svých představ - ztlumit nebo přidat, dálkovým ovládáním nebo přes mobil, cokoli jakkoli. S chytrými systémy je Váš život snazší, pohodlnější a příjemnější. Když už uvažujete o pojezdu na vrata, dálkové ovládání a sladění světel je již jen otázkou stokorun. Chcete ovládat vytápění nebo větrání na dálku? Vyvětrat na chatě a zatopit, než dojedete? Ujistit se, že se doma netopí příliš, když tam nejste? Cestou domů si přitopit? Svářko vám přes dálkové ovládání ani mobil asi nenachystáme, ale vytopení místností můžeme zařídit. Stejně takovládání rolet nebo vrat. Posloucháte rádi hudbu nebo zpravodajství? Líbilo by se Vám slyšet v každé místnosti jenom to, co slyšet chcete? Spolubydlící neovlivníme, zato ozvučení ano! 

Příklad: Přijíždíte domů, je večer, tma, zima, padá déšť se sněhem.

Přijíždíte domů, je večer, tma, zima, padá déšť se sněhem. Po dlouhém dni jste unavení, v autě je teplo, venku plískanice. Musíte ale z auta vylézt, otevřít si vjezd i vrata do garáže, v garáži rozsvítíte a jdete deštěm zpátky do auta. A až zajedete, jdete zase ven zavřít vjezd i vrata.

Nebo ne?

S inteligentním řešením to vypadá takto: Přijíždíte domů, je večer, tma, zima, padá déšť se sněhem. Po dlouhém dni jste unavení, v autě je teplo, venku plískanice. Když se blížíte k domu, dvakrát bliknete dálkovými světly. Otevře se vjezd, rozsvítí se světla na dvoře, otevřou se dveře do garáže, rozsvítí se v garáži. Vy dál sedíte v teple a suchu a pomalu parkujete. Pak už jen jeden stisk tlačítka a jdete rovnou domů, všechna vrata se sama zavřou. 

V novostavbě nebo při rekonstrukci můžete spojit silno- a slaboproudé instalace v jeden ucelený funkční systém: